260043-2017 - PlaneringSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av äldreboende, etapp 2, Kv. Brödet, Norrköping.
Referensnummer: UH-2017-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på en obebyggd fastighet uppföra, i totalentreprenadform, ett nytt äldreboende innehållande 60 lägenheter med tillhörande verksamhetslokaler, BTA uppgår till drygt 5 800 m².
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen