260100-2020 - ResultatSverige-Hagfors: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: UPH 2020-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hagfors kommun avser att upphandla snöröjning och halkbekämpning för gator, gång- och cykelvägar, trottoarer, samt parkeringar och diverse fastighetsytor.
Avsikten med upphandlingen är att täcka kommunens behov under avtalsperioden av snöröjning, och halkbekämpnings åtgärder. Anbudsområdena är belägna inom tätorterna: Hagfors, Geijersholm, Ekshärad, N Råda, Uddeholm, Sörby, Sunnemo, Mjönäs, Gustavsfors och Gumhöjden, enligt bilagda kartor
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen