Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulter för systemhandlingsprojektering samt option på FU/bygghandlingar och relationshandlingar, omb Gustavanium
Referensnummer: 2523/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser projektering av systemhandling och som option förfrågningsunderlag, bygghandling och relationshandlingar för teknikområde VVS för ombyggnad av Gustavianum, Uppsala.
Gustavianum är Uppsala universitets äldsta bevarade byggnad och stod färdig under 1620-talet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen