26011-2017 - ResultatSverige-Vadstena: Golvläggning och beläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Golvarbeten VFAB.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432100 Golvläggning och beläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar golvarbeten både i lägenheter och lokaler, såsom skola, förskola, kontor etc.
Mål med uppdraget:
Beställarens målsättning med uppdraget är att beställarens kunder ska få bästa möjliga service och minsta möjliga störning i boende och verksamhet vid utförande av golvarbeten. Detta uppnås bland annat genom snabb kontakt med kunden, att åtgärder utförs snarast eller enligt kundens önskemål på överenskommen tid samt att arbetet utförs med god kvalité. Allt för att i slutändan ha en nöjd kund.
Hög kvalité och ständig förbättring är ett av de primära målen med entreprenadens utförande. Avtalet berättigar inte automatiskt till beställning på entreprenaden. Det reglerar endast villkoren vid beställning.
Beställarens intention är att teckna avtal med 3 leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45432110 Golvläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen