260161-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Arbete på byggnadsställning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ställningsbyggnation för underhåll av pannor och ev. byggnation
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262100 Arbete på byggnadsställning
II.1.4.
Kort beskrivning
JEAB har behov av ett nära samarbete med en ställningsbyggare vid våra årligen återkommande underhålls och reparationsarbete vid företagets anläggningar.
Merparten av arbetet är väl planerat med god framförhållning men vi kräver även en beredskap och snabb inställelsetid vid oförutsedda händelser och processtörningar.
Orientering
Jönköping Energi AB avser att upphandla ramavtal med 1 - 2 entreprenörer för ställningsarbete i samband med underhållsarbete på pannor och processystem i Jönköping Energis regi, samt i förekommande fall vid byggnation/renovering av företagets fastighetsbestånd.
Upphandlingen görs i steg där ansökande firmor måste kvalificera sig innan de får ta del av mer detaljerade specifikationer och även besöka oss för att på plats bilda sig en uppfattning om den tjänst vi upphandlar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262120 Uppförande av byggnadsställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen görs i steg där ansökande firmor måste kvalificera sig innan de får ta del av mer detaljerade specifikationer och även besöka oss för att på plats bilda sig en uppfattning om den tjänst vi upphandlar. Se även sekretessavtal som ska signeras före ett besök till JEAB. Vi förutsätter att ansökningar kan göras utifrån generella beskrivningar kring ställningsarbete där det är viktigt att ansökande företag kan påvisa att man jobbat med ställningsbyggnation i och ikring pannor av de slag som grovt beskrivs i bilagor i detta underlaget. Vi skickar med hela underlaget för påseende så att de företag som kvalificerar sig även kan ställa frågor kring de uppgifter som kan vara oklara. Vi ser även fram emot att få ta del av förändringar och förbättringar av metod som kan diskuteras före det att skarp förfrågan skickas ut.Underlaget kan förändras något från det preliminära underlaget i denna inbjudan till den skarpa förfrågan som går ut efter kvalificering, dialog och besök hos oss. Vi ber Er dock att läsa igenom helheten så Ni ser och förstår de krav vi ställer samt att Ni nyttjar tiden fram till ansökan ska vara inlämnad för att reda ut merparten av de frågor Ni har på underlaget i nuvarande skick. Före anbudsgivning (senare i upphandlingsprocessen) skall besök, av de som kvalificerat sig att delta i den fortsatta upphandlingsprocessen, på anläggningarna göras via tidsbokning (se 2.4.1).
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande i steg med en första kvalificering av potentiella anbudsgivare efter ansökan om att få delta i upphandlingen i enlighet med LUF (2016:1146).Endast de leverantörer som efter kvalificering besökt oss och själva bildat sig en uppfattning om upphandlingens omfattning och förutsättningar hos oss kommer att få svara på slutgiltig förfrågan.
Avtal
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning med 1 + 1 + 1 år.
Ett senare tilldelningsbeslut utgör ej accept, bindande avtal föreligger först när båda parter undertecknat avtalshandlingar.
Avtalet beräknas träda i kraft
Språk
Anbud skall vara avfattade på svenska språket.
Sista ansökande dag
Anbudet skall ha inkommit senast:18.2.2019
Ansökans giltighet
Ansökan skall vara giltigt t.o.m. 2.8.2019
Kommunikation under upphandlingen.
Eventuella frågor om upphandlingen ställs i TendSigns funktion för ”Frågor och svar” på www.tendsign.com. Svar och andra uppgifter om upphandlingen, under ansökningstiden, delges registrerade ansökanshämtare via TendSign. För att undvika att leverantören missar någon information i systemet aviseras all ny information från upphandlaren till den e-postadress som är knuten till ansökandes konto. Innan ansökan lämnas uppmanas ansökande att kontrollera om nya uppgifter om upphandlingen har tillkommit. Sista dag för ställande av frågor är normalt 7 dagar före sista ansökningsdag.
Ekonomiskt mest fördelaktiga ansökan.
Vid bedömningen av vilken ansökan som är det ekonomiskt mest fördelaktiga, kommer upphandlande företaget att ta hänsyn till kriterier som är kopplade till föremålet för kontraktet.