260190-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ENOFF - Energieffektivisering i samverkan
Referensnummer: TF2021/287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av energieffektiviseringsåtgärder som genomförs i samverkan med beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enköpings kommun inbjuder härmed intresserade entreprenörer att ansöka om att få delta i upphandlingen av energieffektiviseringsåtgärder på utvalda byggnader som Enköpings kommun och antagen entreprenör utför tillsammans som ett samverkansprojekt.
Samverkansprojektet består av två faser:
Fas A: Energikartläggning och projektering
Fas B: Utförande av energibesparande åtgärder
Byggnader som berörs är offentliga lokaler med varierande verksamhet.
Detta innefattar bland annat skolor, förskolor, omvårdnadsboenden och idrottsplatser.
Krav och villkor som gäller för ansökningsfasen framgår av denna inbjudan.