26032-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för hantverkstjänster, bygg
Referensnummer: KS17.1009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar underhålls- och reparationsarbeten samt mindre avgränsade projekt inom beställarens fastighetsbestånd. Uppdrag, byggservice (totalentreprenad) ska utföras på löpande räkning efter avrop eller förnyad konkurrensutsättning för Lerums kommun, Aktiebolaget Aspenäs Villastad och Lerum Fjärrvärme AB. För denna kategori avser kommunen att teckna minst tre ramavtal, om så är möjligt.
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att beställarna vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandande upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45454100 Restaureringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lerums kommun och Kommunens verksamhetslokaler (KVL) förvaltar ca 200 000 m2 lokaler för kommunal verksamhet samt viss uthyrningsverksamhet och genomför i detta bestånd underhållsåtgärder och ombyggnader. Fastigheterna består av skolor, förskolor, SÄBO (särskilt boende för äldre), idrottshallar mm.
Lerum Fjärrvärme AB är ett kommunalt bolag vars verksamhet består av fjärrvärmeförsörjning inom Lerums kommun samt vattenkraftsproduktion i Säveån. Bolaget äger fyra st panncentraler i Lerum, Gråbo, Stenkullen och Floda samt 3 vattenkraftverk i Floda, Hillefors och Hedefors.
Aktiebolaget Aspenäs Villastad äger och förvaltar hyresfastigheter, för närvarande 100 lägenheter. Planer finns att utöka detta bestånd. I detta bestånd genomförs reparationer samt akut och planerade underhåll.