Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel till SiS.
Referensnummer: 2.2-1644-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för försäljning och leverans av läkemedel, både receptbelagda och receptfria läkemedel, till SiS samtliga institutioner. Anbudsgivaren ska ansvara för läkemedelsprocessen från ordermottagning till fullgjord leverans till av SiS anvisad plats. Anbudsgivaren ska ha giltigt tillstånd från Läkemedelsverket att bedriva apoteksverksamhet och ha erforderlig farmaceutisk kompetens.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen