Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar 2017.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) inbjuder er att lämna anbud avseende abonnemang av fruktkorgar till arbetsplatser inom VGR. Upphandlingen omfattar även Göteborgsoperan, organisationsnummer: 556121-7828.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222100 Tropisk frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fruktkorgar bas ska bestå av minst 4 sorters frukt banan, äpple, päron och citrus. Samtliga bananer ska vara ekologiska och etiskt märkta.
Fruktkorg bas + säsong ska ha samma innehåll som bas men med ytterligare 2 frukter som varierar efter säsong.
Fruktkorg ekologisk ska bestå av minst fyra olika sorter samtliga frukter ska vara ekologiska, bananer ska även vara etiskt märkta. Liknande innehåll som bas.