Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnerskap digital utveckling av ”världens största och öppnaste upplevelseplattform”.
Referensnummer: 275/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal utvecklartjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72242000 Konstruktionsmodellering, 72243000 Programmeringstjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helsingborgs stad vill vidareutveckla en sammanhållen besöksoch upplevelseplattform i egenskap av mobil användarapp med stöd av så kallad Beaconteknik. Det finns ett stort intresse inom staden att bidra till, utveckla och använda resultatet av projektet.
Staden ser det som ett innovativt sätt att tillsammans med en partner utveckla framtidens besöksnäring och den smarta staden.
För att lyckas måste vi ha ett lärande och utvecklande arbetssätt, ett upphandlat partnerskap snarare än en traditionellt beställare-leverantörsförhållande.