2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal: Mindre markentreprenader 85 PBB
Beskrivning: Beställaren har behov av tillgång till entreprenörer för utförande av markentreprenader av varierande omfattning och med varierande inställelsetider. Entreprenaderna kan vara av skiftande karaktär. Avropen kommer bland annat att avse arbeten för hastighetsreducerande åtgärder, tillgänglighetsanpassningar samt justering av hårdgjorda ytor för olika trafikslag (bil, buss, cykel, gångbanor) i gatumiljö. Avropen kan även komma att omfatta täckdikningsarbete på Malmö jordbruksmark. Exemplifieringen ska inte ses som uttömmande utan endast som en exemplifiering av vilken typ av arbeten som kan förekomma. Avropen inom detta ramavtal avser hårdgjorda arbeten samt förberedande arbeten inför kommande planteringar av träd och växter. Planteringsarbeten ingår ej i detta ramavtal. Denna entreprenad kan innehålla sysselsättningsfrämjande åtgärder
Intern identifierare: TN-2026-1683
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal: Mindre markentreprenader 85 PBB