260423-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Funktionellt stöd
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörselutrustning till NAVET Gymnasieområde 4.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33180000 Funktionellt stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Hörselutrustning till Hörsel och synpedagogiska navet, – gymnasieområde 4.
Hörsel- och syn navet inbjuder till anbudsgivning avseende hörselutrustning.
Hörsel och synpedagogiska navet, gymnasieavdelningen (nedan kallad beställaren) inbjuder till anbud avseende mobil hörselutrustning med mikrofoner och mottagare avsett för elevers med hörselnedsättning undervisning, främst i klassrum. enligt de förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag.
Avtalsperioden omfattar tiden fr.o.m. 1.9.2017– 31.8.2019 med möjlighet för hörsel- och synpdagogiska navet att förlänga avtalet med samma villkor i ett + ett år.
Avtal tecknas med Hörsel och synpedagogiska navet som utrustar två kommunala gymnasieskolor som erbjuder hörselanpassade klasser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32340000 Mikrofoner och högtalare, 32341000 Mikrofoner, 32342410 Ljudutrustning, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Stockholms stad ansvarar gymnasieavdelningen för Stockholm stads 25 gymnasieskolor och gymnasiesärskolor. Stadens gymnasieskolor är indelade i 4 områden med 6-8 gymnasieskolor per område.
Stockholms stads gymnasieskolor satsar på moderna och funktionella utbildningsmiljöer i egna lokaler och alla skolor har moderna datorer med den senaste programvaran. Vårt mål är hög och jämn kvalitet på utbildningen och nöjda elever,
Hörsel- och syn navet inbjuder till anbudsgivning avseende hörselutrustning
Upphandlingen genomföres som en ”öppen upphandling”.
Avtalsperiod
Om Hörsel och synpedagogiska navet senast tre månader före utgången av avtalstiden begär förlängning av avtalet, är avtalet därmed förlängt, till samma villkor i ett år. Därefter kan hörsel- och syn navet begära förlängning i ytterligare ett år, dock längst t o m 31.8.2021.
Överenskommelse om förlängning skall vara skriftlig och träffas senast tre månader före avtalstiden
Avtal tecknas med Hörsel och synpedagogiska navet som utrustar två kommunala gymnasieskolor som erbjuder hörselanpassade klasser. Hörsel och synpedagogiska har också uppdrag att stötta samtliga andra kommunala gymnasierektorer i sina anpassningar för elever med hörsel och synnedsättning.