260439-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av personal- och lönesystem.
Referensnummer: A127.527/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett personal- och lönesystem.
Upphandlingsdokumenten är publicerade på Polisens upphandlarprofil: www.polisen.se/Aktuellt/Aktuella-upphandlingar/. Anbudsgivaren bär själv ansvar för att tillägna sig underlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Systemet förväntas innehålla komplett och kraftfull funktionalitet för personal- och löneadministration som passar Polismyndighetens verksamhet. Inom detta område krävs utvecklade självservicesrutiner, schema- och tidrapporteringsfunktioner (såväl för lönepåverkande avvikelser som för aktivitets/projekt-redovisning inklusive flextidshantering), reseräkningshantering, rapport- och analysfunktioner samt stöd för statliga regelverk, inklusive specifika för Polismyndigheten och krav på in- och utdata.