260447-2022 - ÄndringSverige-Östhammar: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall, ramavtal
Referensnummer: KS-2022-257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Östhammars kommun upphandlar ramavtal för omhändertagande av farligt avfall. Upphandlingens syfte är att uppfylla kommunens skyldighet att ta omhand och hantera hushållens farliga avfall, transporter av farligt avfall mellan ÅVCer och Väddika avfallsanläggning samt hämtning och omhändertagande av stickande och skärande avfall från kommunens skolsköterskeexpedititoner. Beställaren avser teckna ramavtal med en (1) leverantör.