260453-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter - Mekaniska- och tryckbärande anordningar
Referensnummer: 19-0010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling av tekniska konsulter avseende konstruktioner av mekaniska och tryckbärande anordningar.
Beställaren avser att handla upp konsulttjänster avseende Mekaniska- och tryckbärande anordningar
Arbetet innebär att ta fram konstruktionsunderlag för bl.a. mekaniska anordningar, rörsystem, cisterner och behållare
Underlagen ska användas för byggnation och ombyggnad av anläggningar för produktion, distribution eller användning av ånga, hetvatten, kyla, gas och farligt media.
I uppdraget kan även ingå att ta fram underlag för utrustning som används vid hantering av biobränslen, askor, kemikalier och andra tillsatsämnen som krävs för anläggningar enligt ovan.
En betydande del av systemen är besiktningspliktiga av tredjepartsorgan varvid god kunskap om regelverk, gällande lagar, normer och föreskrifter för respektive typ av anläggning är ett krav.
Beställaren utlovar inga garanterade volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om upphandlingen
Orientering om uppdragen:
Underlag såsom rapporter, ritningar, listor m.m. överlämnas till beställaren i filformat och versioner som vid tidpunkten för överlämnandet används av beställaren. I första hand ska användas Microsoft Office produkter, Autocad, Elmaster och PDMS. Övrigt efter separat överenskommelse.
Ombud under upphandlingen
Frida Rineborg
Ombud under genomförandetiden
Michael Winterkvist