2. Förfarande
Förfarande
Titel: Vinterväghållning och sandupptagning
Beskrivning: Upphandlingen avser snöröjning, halkbekämpning och sandupptagning. Tjänsten utförs på: - vägar, gator och trottoarer samt gång/cykelvägar där Sigtuna kommun har väghållaransvar - allmän platsmark med kommunalt huvudmannaskap - fastighetsmark ägd av Sigtuna kommun L ska i sitt åtagande hålla arbetsledare, personal och erforderliga vinterväghållningsenheter tillgängliga och i beredskap under hela vintersäsongen. En del av vinterväghållningen utförs i egen regi. Gränsdragning framgår av handlingarna.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96501:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90630000 Isröjning, 90612000 Gatsopning