260507-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Ugns- och skorstenssotning
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöring och brandskyddskontroll
Referensnummer: RÖG 2020/0290 174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90915000 Ugns- och skorstenssotning
II.1.4.
Kort beskrivning
RTÖG genomför en upphandling av rengöring och brandskyddskontroll till de anslutna kommunerna i förbundet vilka är Linköping, Norrköping, Söderköping, Valdemarsvik och Åtvidaberg. Upphandlingen genomförs som en tjänstekoncession enligt lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde A. Linköpings kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rengöring och brandskyddskontroll; fastigheter belägna i Linköpings kommun.
Avtalsområde B. Norrköpings kommun
Del nr: 2
Rengöring och brandskyddskontroll; fastigheter belägna i Norrköpings kommun.
Avtalsområde C. Söderköpings kommun
Del nr: 3
Rengöring och brandskyddskontroll; fastigheter belägna i Söderköpings kommun.
Avtalsområde D. Valdemarsviks kommun
Del nr: 4
Rengöring och brandskyddskontroll; i fastigheter belägna i Valdemarsviks kommun.
Avtalsområde E. Åtvidabergs kommun
Del nr: 5
Rengöring och brandskyddskontroll; fastigheter belägna i Åtvidabergs kommun.