260517-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Diverse medicinktekniska produkter – Vårdsängar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelVårdsängar
BeskrivningUpphandlingen avser de skånska kommunerna huvudsakliga inköpsbehov av vårdsängar, sängryggstöd och liknande hjälpmedel.
Intern identifierare2026.03
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningUpphandlingen avser kommunernas inköpsbehov.
Intern identifierare1881391-0
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelVårdsäng
Intern identifierare1881392-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelVårdsäng med låg höjd
Intern identifierare1881398-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelVårdsäng för brukare med högre vikt
Intern identifierare1881397-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelSängryggstöd med sidoplacerad motor
Intern identifierare1881393-4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelSängryggstöd med invändigt placerad motor
BeskrivningUpphandlingen avser kommunernas inköpsbehov
Intern identifierare1881394-5
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelLäsbord
Intern identifierare1881395-6
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelLägesändring i säng
Intern identifierare1889610-7
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelFörhöjningsben
Intern identifierare1881396-8