260559-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital PCR (dPCR)
Referensnummer: HSN 644-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av en digital PCR (dPCR) med tillhörande mjukvara för analys samt förbrukningsmaterial och reageser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38950000 Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser köp av en (1) digital PCR (dPCR) och omfattar:
— Komplett dPCR inkluderat mjukvara för analys samt installation, drifttagning och utbildning
— Ramavtal för förbrukningsmaterial och reagenser till offererad dPCR
Optioner:
— Option på instrument/analysdator.
— Option på serviceavtal.
— Option på ytterligare en (1) dPCR.