26065-2020 - ResultatSverige-Täby: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrott- och gymnastikmaterial
Referensnummer: KS 2019/245-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att tillhandahålla ett brett sortiment av idrott- och gymnastikmaterial som är avsedda att användas inom skola, sport- och idrottsplatser. Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling mellan kommunerna Täby kommun, Norrtälje kommun och Vallentuna kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37420000 Gymnastikutrustning, 37440000 Träningsutrustning, 37441700 Träningsbollar, 37451000 Utrustning för sporter på plan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen