260693-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulentstödd familjehemsvård
Referensnummer: SCN-2020-00380
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende leverantörer som förmedlar konsulentstödd familjehemsvård omfattande jourhem, stadigvarande familjehemsvård samt behandlingsfamilj.
Syftet med insatserna är att förse barn och ungdomar med god vård och fostran i ett familjehem, jourhem eller en behandlingsfamilj, samt att familjerna får ändamålsenligt och professionellt stöd i sitt uppdrag.
Familjehemsvård för personer som är 21 år eller äldre samt hälso- och sjukvårdsinsatser omfattas inte.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen