260727-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk Partnering, Förskolor Örebro
Referensnummer: 18/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objekten.
Futurum Fastigheter i Örebro AB har av vår hyresgäst Örebro Kommun, fått uppdraget att uppföra en antal förskolor inom Örebro Kommun. Vi önskar därför en samarbetspartner som kan hjälpa oss i detta viktiga uppdrag. Vi har redan nu två olika typer av konceptförskolor, enplans samt en tvåplansförskola, som vi planerar att fortsätta med.
AFB.4 Anbudsöppning.
Futurum Fastigheter i Örebro AB Pappersbruksallén 1 702 15 Örebro. Sluten anbudsöppning tillämpas. Anbudsöppningen sker den.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen