260750-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Endoskopidiskmaskiner och torkskåp
Referensnummer: 2021/00460
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av 2 st. endoskopidiskmaskiner och 1 st. torkskåp. I upphandlingen ingår även tillbehör, installation, intrimning, provning till fullt driftfärdigt skick samt utbildning och dokumentation.
Ramavtal på förbrukningsmateriel för successiva avrop och reservdelar.
Utöver ingår även option på ytterligare ett komplett torkskåp, service- och underhållsavtal samt fördjupad teknisk utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen