260773-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Datorstyrsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cyber-Physical Production System
Referensnummer: 2019/1487
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48151000 Datorstyrsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Mälardalens högskola (MDH) avser upphandla ett ”cyber-physical production system” till ett automationslabb i Eskilstuna. Utrustningen kommer att vara en del av den gemensamma satsning som görs mellan MDH och Mälardalen Industrial Technology Center (MITC), där ett nytt automationslabb utvecklas för att stärka forskning, utveckling och utbildning inom området Indsutri 4.0 i Mälardalsregionen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 48100000 Programvara för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen