Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processtöd för vård och omsorg.
Referensnummer: 16036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västerbotten har fått i uppdrag av länets kommuner att regionalt samordna en gemensam upphandling för ett nytt IT-processtöd för AC-kommunernas vård och omsorg, inkluderat socialtjänst samt kommunal hälso- och sjukvård. Fullständig lista på deltagande kommuner finns i bilaga Anbudsinbjudan.
Fortsättningsvis benämnt som ”Processtöd för vård och omsorg”.
Umeå kommuns upphandlingsbyrå har uppdragits att vara ansvarig för det formella upphandlingsarbetet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen