26080-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Mottagning och behandling av fraktionerna plast från Återvinningscentraler och Återbruk
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMottagning och behandling av fraktionerna plast från Återvinningscentraler och Återbruk
BeskrivningLeverantören ansvarar för mottagandet och behandlingen av all mottagen ”plast” inom kontrakterad fraktionen. Leverantören ska målinriktat arbeta för att minska andelen avfall till deponering och förbränning och istället verka för en avfallshantering med största möjliga materialåtervinning och återbruk.
Intern identifierare24SVOA1528
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareMottagning och behandling av fraktionerna plast från Återvinningscentraler och Återbruk