26081-2020 - ResultatSverige-Falun: Röntgenbord
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multisystem för genomlysning och skelett
Referensnummer: RD19/02253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111100 Röntgenbord
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser multisystem till lasaretten i Mora Falun och Avesta
Det första avropet kommer att ske vid avtalstecknandet och de övriga två efter politiska beslut om investeringsmedel
Beräknas ske 2021 och 2022. Regionen kan dock inte garantera volymen
Undersökningspanorama: esofagus, pnp och skelettundersökningar inklusive benlängdsmätning och skolios, benvinkelmätning, CVK-kontroll, hypofarynx, MUC, enkelcolon/volvulus/rektalsond,
Sekundär cholangiografi, ERCP, antegrad pyelografi, invaginationsreponering, lungundersökning.
På utrustningen kommer även interventionella behandlingar så som PNP, dränage av olika slag, suprapubisk urinvägskateter att genomföras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av multisystem för genomlysning och skelett