260847-2019 - ResultatSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsapparat till Röntgenavdelningen
Referensnummer: RS/2088/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Röntgenavdelningen vid Östersunds sjukhus har för avsikt att upphandla ett (1) st ultraljudssystem som prestationsmässigt ska ligga i "high-end" klassen. Ultraljudssystemet ska vara mobilt, dvs tillåta smidig förflyttning samt medge möjlighet till att utföra undersökningar under goda ergonomiska betingelser. Systemet ska användas i klinisk verksamhet vid röntgenavdelningen, sedvanliga ultraljudsundersökningar vid länssjukhus, dvs patienter i alla åldrar och brett spektrum av ulj metoder, dock krävs funktioner anpassade med tonvikt på leverdiagnostik. För proberna generellt ska de vara utrustade med modern teknologi och kunna ge utomordentligt god spatiell upplösning för generell bukdiagnostik (inklusive obesitas), smallparts/testis, neonatal us, muskuloskeletal, biopsering, fusion, kontrast samt vaskulär diagnostik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen