2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sekretess- och avfallshantering
Beskrivning: Regionen producerar årligen stora mängder avfall. Avfallet hämtas och transporteras sedan av entreprenör som säkerställer att det hanteras på ett så effektivt och hållbart sätt som möjligt. Entreprenörens uppdrag är länsövergripande och gäller för Regionens alla verksamheter. I upphandlingen omfattas även samtliga verksamheter för Länsgården, Svealandstrafiken och Länsmuseet.
Intern identifierare: 25RS757
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000