260897-2026 - Resultat
Sverige – Anläggning av luftledningar – RNM OMBYGGNAD AV 145 KV LEDNINGAR XL45 IDALA-FJÄRÅS OCH XL47 IDALA - VÄRÖBACKA
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRNM OMBYGGNAD AV 145 KV LEDNINGAR XL45 IDALA-FJÄRÅS OCH XL47 IDALA - VÄRÖBACKA
BeskrivningUtförandeentreprenad som avser: · Byggnation av en ny ca 28 km lång 145 kV kraftledning uppdelad på 2 delsträckor XL 11 Väröbacka- Idala (20 km) och Idala-Fjärås (8 km) i huvudsak i befintlig ledningsgata. · Rasering av nuvarande 145 kV ledningar, 28 km. · Huvudsak trästolpsportal, där beställaren tillhandahåller trästolpar, men även komposit och stålstolpar ingår. · Linarea 910mm2 med OPGW motsvarande 241mm² Projektgenomförande i fält är planerat: Idala- Fjärås, 8 km, under 2026. Väröbacka-Idala, 20 km, under 2027. Förfrågningsunderlaget är planerat att skickas ut till kvalificerade anbudsgivare under augusti månad.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232210 Anläggning av luftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112997:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster