260907-2018 - ResultatSverige-Växjö: Reparation och underhåll av maskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och reparation tvättstugeutrustning 2018
Referensnummer: UH-2018-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50530000 Reparation och underhåll av maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för service, felsökning och reparation av tvättstugeutrustning inklusive bokningssystem som hanterar hyresgästernas tvättstugebokningar. Om reparation inte är möjlig kan även installation av ny tvättstugeutrustning förekomma.
I upphandlingen ingår att även service inklusive påfyllning av kemikalier i tvättmedelsdoseringsutrustning för tvättmaskiner som finns i särskilda utrymmen samt tillhörande tjänster i beställarens fastighetsbestånd.
I produktgruppen tvättstugeutrustning ingår tvättmaskiner, torktumlare, manglar, värmeväxlare, torkskåp, tvättmedelsdoseringsutrustning samt bokningssystem för tvättstugor. Produktgruppen tvättstugeutrustning kan under avtalstiden komma att förändras.
Fabrikat av tvättstugeutrustning som finns representerade i beståndet är bl.a. Wascator/ Electrolux, Miele, Podab, Cylinda samt Elbjörn.
Alla förekommande maskintyper och fabrikat ska kunna repareras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen