Huvudsaklig CPV-kod 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevios luftisolerade 220kV ställverk i Högdalen söder om Stockholm ska kompletteras med, och anpassas till, två stycken nya 400/220kV transformeringar à 500 MVA. En mer detaljerad beskrivning av entreprenadens omfattning framgår av Bilagan: Omfattning ombyggnation Högdalen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen