Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel
Referensnummer: UHN.2021.27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39830000 Rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar maskindiskmedel, torkmedel, granuler och blötläggningsmedel. Värnamo kommun uppskattar värdet på denna upphandling till ca 1,2 miljoner/år. Takvärde för avtalet är 4,8 miljoner. Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen