260937-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däckservice
Referensnummer: 180/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu genomför förvaltningen för Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling avseende däck och däckservice för Göteborgs Stad och samverkande parter. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör för lätta fordon respektive en leverantör för tunga fordon. Totalt omfattas cirka 3 000 fordon.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34351000 Däck till lätta fordon, 34352000 Extra kraftiga däck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nu genomför förvaltningen för Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling avseende däck och däckservice för Göteborgs Stad och samverkande parter.
Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör för lätta fordon respektive en leverantör för tunga fordon. Totalt omfattas cirka 3 000 fordon.