260949-2021 - ResultatSverige-Tomelilla: Träbränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränslepellets 2021
Referensnummer: KS 2021/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09111400 Träbränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Bränslepellets 2021. Inledning. Härmed inbjuder Tomelilla kommun och Österlenhem (nedan kallad beställare) er att lämna anbud avseende bränslepellets enligt SS EN ISO 17225-2:2014, klass A1 av trä till våra panncentraler under värmesäsong 2021-2025. Anbudsgivning sker i enlighet med villkor i dessa upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bränslepellets 2021. Inledning. Härmed inbjuder Tomelilla kommun och Österlenhem (nedan kallad beställare) er att lämna anbud avseende bränslepellets enligt SS EN ISO 17225-2:2014, klass A1 av trä till våra panncentraler under värmesäsong 2021-2025.
Anbudsgivning sker i enlighet med villkor i dessa upphandlingsdokument.
Elektroniskt anbudsförfarande.
De upphandlande enheterna använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet Mercell TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud via system Mercell TendSign. Anbudsgivare får genom Mercell TendSign
— Tillkommande information,
— Kontroll av att alla frågor ställda i förfrågningsunderlaget är besvarade vid avlämnandet,
— En tydlig information om inte alla obligatoriska krav (skall-krav) är uppfyllda.
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta Mercell TendSigns support, tendsignsupport@mercell.com.
Uppskattat värde/Volymer.
Inga volymgarantier kan lämnas. Angivna volymer ska endast betraktas som riktlinjer och är inte bindande för Beställarna samt kan komma att ändras under kontraktstiden. Leverantören ska leverera bränslepellets i den omfattning som krävs för Tomelilla kommun och Österlenhem AB.