260956-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Selma 2, Kvarter 5 - Nyproduktion hyresrätter
Referensnummer: FBU 2020-0104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnad av kvarter 5 vid Litterturgatan i Backa, vilken består av en byggnad i 7 plan. De fem nedersta planen utgörs av ett parkeringshus om c:a 430 bilparkeringsplatser och de tre övre av c:a 29 bostadslägenheter. Beräknad BTA för bostadsdelen är c:a 2 512 kvm och för parkeringsdelen c:a 12 500 kvm. Entreprenaden genomförs som en totalentreprenad till fast pris med indexreglering. Efter färdigställande kommer byggnaderna att ägas och förvaltas av Bostads AB Poseidon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen