Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blockförhyrning av servicebostäder-19
Referensnummer: KS/2018/643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialnämnden i Höganäs kommun önskar utveckla 12 st. bostäder i form av bostad med särskild service enligt Lagen om Stöd och Service till vissa funktionshindrade, i enlighet med tekniska krav se avsnitt 4. Enligt lag 1993:387
Uppdraget omfattar att som totalentreprenör och därefter som hyresvärd (hyresavtal tecknas i en första period på 15 år) ansvara för projektering, produktion samt förhyrning av bostäder inklusive gemensamhets- och personalutrymmen samt förråd, parkering, uteplats.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211200 Byggnation av servicehus, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen