261003-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av livsmedel
Referensnummer: 2018-007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla Ramavtal för livsmedel. Avtalet kommer främst att utnyttjas av storkök inom äldreomsorg, förskola, grundskola och gymnasium. Uppdraget består av att leverera livsmedel av god kvalitet inom avtalad tid och till rätt pris till beställare inom Huddinge kommun. Huddinge kommun söker en leverantör med bra marknadskännedom som tillsammans med Huddinge kommun arbetar för en god affärsrelation som präglas av hög servicegrad och ett gott samarbete mellan parterna.
Avgränsning: Ramavtalet avser ej mindre leveranser av livsmedel till hushållsliknande verksamheter då det finns separata avtal för detta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 227 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d, 15130000 Köttvaror, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen