261125-2019 - ÄndringSverige-Kristianstad: Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MR 3T Malmö
Referensnummer: 2019-O000850
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av magnetröntgensystem, vilket kommer att ersätta befintlig MR 3T med placering på NEURORÖNTGEN Malmö.
Systemet av typ 3T kommer att användas för undersökning av såväl polikliniska som inneliggande patienter. Patienttillströmningen kommer att vara stor och ofta utgöras av svårt sjuka och vårdkrävande patienter. Det är därför av stor betydelse att systemet har stor kapacitet samt att enkelt handhavande kännetecknar såväl undersökning som utvärdering.