261177-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Optiska mikroskop
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildanalyssystem
Referensnummer: UH2019/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38634000 Optiska mikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för farmaceutiska biovetenskaper äger ett mikroskop av varumärket ImageXpress Micro XL, levererat av Molecular Devices, som universitetet också har ett serviceavtal med. Detta mikroskop är också kopplat till en automationsplattform, även det från Molecular Devices, som möjliggör användning av automatiserad bildanalys av mikroplattor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En begagnad inklusive servicekontrakt.