261190-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Hagfors: Sophämtning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av hushållsavfall.
Referensnummer: UPH 2016-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511000 Sophämtning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla Sunne-, Torsby-, Hagfors-, Munkfors kommuners skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll samt därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt den definition som förekommer i miljöbalken. En närmare beskrivning av vilka avfallsslag som ingår framgår av kravspecifikationen.
Följande delar ingår i entreprenaden:
— hämtning av kärl- och säckavfall,
— hämtning av latrin,
— hämtning av hundlatrin (Munkfors kommun),
— hämtning av trädgårdsavfall (Sunne kommun),
— transport till omlastningsstation eller annan avlämningsplats.
Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av avfallsavgifter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen