Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster.
Referensnummer: 285/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag inom ramavtalet kan omfatta allt från små uppdrag av ren produktionskaraktär som t ex en folder eller en annons till större insatser som kräver ett strategiskt tänk, till exempel framtagande av ett koncept eller kampanj med många olika enheter. Avtalet kommer att gälla stöd både när det gäller intern och extern kommunikation. Stödet kan handla strategiskt eller operativt arbete i alla typer av kanaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79341000 Reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen