261306-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Ortopediska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopedtekniska hjälpmedel
Referensnummer: HSN 602-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183000 Ortopediska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ortopedtekniska hjälpmedel till Region Västerbotten och Region Norrbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 120 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Skoliosbehandling nattkorsett
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Höftluxation, höftdysplasi
Del nr: 2
Ortos bakre korsband
Del nr: 3
Sko, barn
Del nr: 4
Kolfiberskivor med termoplast
Del nr: 5
Klumpfotsortos
Del nr: 6
Walker, diabetes
Del nr: 7