See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Enstaka platser i särskilt boende
Beskrivning: Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal avseende enstaka platser i särskilt boende. Upphandlingen avser ramavtal för platser i särskilt boende enligt socialtjänstlagen (SoL) med erforderliga resurser dygnet runt med god kvalitet i form av service, omsorg, vård, rehabilitering och hälso- och sjukvårdsinsatser som inte görs av läkare. I Ekerö kommun finns i dagsläget 205 platser fördelat på tre (3) särskilda boenden. Kommunen köper utöver det i dagsläget ca 10-15 årsplatser externt utanför kommunen. Därför gör Ekerö kommun en ramavtalsupphandling som omfattar köp av enstaka permanenta platser och korttidsplatser över 65 år resp. under 65 år med inriktning mot somatik och demens. Upphandlingen omfattar följande anbudsområden: Permanent plats över 65 år – OmsorgPermanent plats över 65 år – DemensPermanent plats över 65 år – Demens med särskilda behovKorttidsplats över 65 år – OmsorgKorttidsplats över 65 år – Demens Korttidsplats över 65 år – Demens med särskilda behovPermanent plats under 65 år – OmsorgPermanent plats under 65 år – DemensPermanent plats under 65 år – Demens med särskilda behovKorttidsplats under 65 år – OmsorgKorttidsplats under 65 år – Demens Korttidsplats under 65 år – Demens med särskilda behovFör externa placeringar enligt ovan omsatte Ekerö kommun år 2022 ca 11 000 000 kr och år 2023 ca 10 500 000 kr. Ekerö kommun garanterar inte några uppdragsvolymer.
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förfarande i ett steg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311100 Äldreomsorg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Permanent plats över 65 år - Omsorg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85310000 Socialt arbete, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Permanent plats över 65 år - Demens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Permanent plats över 65 år - Demens med särskilda behov
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Korttidsplats över 65 år - Omsorg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Korttidsplats över 65 år - Demens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Korttidsplats över 65 år - Demens med särskilda behov
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Permanent plats under 65 år - Omsorg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Permanent plats under 65 år - Demens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Permanent plats under 65 år - Demens med särskilda behov
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Korttidsplats under 65 år - Omsorg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Korttidsplats under 65 år - Demens
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Korttidsplats under 65 år - Demens med särskilda behov
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90872:Lot:12