261335-2016 - PlaneringSverige-Värnamo: Elektriska hushållsapparater för rengöring; strykjärn
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror, hushållsartiklar.
Referensnummer: 2016.105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713000 Elektriska hushållsapparater för rengöring; strykjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Värnamo kommun avser att upphandla kommunens löpande behov av vitvaror och hushålls el-artiklar så som dammsugare och mikrovågsugnar.
Kommunen förbehåller sig rätten att göra separat förfrågan vid större projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39713000 Elektriska hushållsapparater för rengöring; strykjärn, 39713100 Diskmaskiner, 39713200 Tvätt- och torkmaskiner, 39713500 Elektriska strykjärn, 39713210 Tvättpelare, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711110 Kylfrysar, 39711120 Frysar, 39711121 Frysboxar, 39711123 Frysskåp, 39711130 Kylskåp, 39713430 Dammsugare, 39713431 Tillbehör till dammsugare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen