261355-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-drifttjänster – Nätverk som tjänst och Modern Workspace
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-drifttjänster – Nätverk som tjänst och Modern Workspace
BeskrivningHåbo kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud avseende IT-drifttjänster omfattande nätverk som tjänst samt klient- och identitetstjänster (Modern Workspace). Upphandlingen avser ett långsiktigt avtal för drift, förvaltning, utveckling och rådgivning av kommunens centrala IT-plattformar. Leverantören ska kunna tillhandahålla ett helhetsåtagande i kombination med specialist- och konsultstöd vid behov. Upphandlingen genomförs som förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden.
Intern identifierareUH-26-51393
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningHåbo kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud avseende IT-drifttjänster omfattande nätverk som tjänst samt klient- och identitetstjänster (Modern Workspace). Upphandlingen avser ett långsiktigt avtal för drift, förvaltning, utveckling och rådgivning av kommunens centrala IT-plattformar. Leverantören ska kunna tillhandahålla ett helhetsåtagande i kombination med specialist- och konsultstöd vid behov. Upphandlingen genomförs som förhandlat förfarande med föregående annonsering enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Intern identifierareIT-drifttjänster – Nätverk som tjänst och Modern Workspace