Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult - Sakkunnig brand
Referensnummer: UH-2018-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser uppdrag som Sakkunnig inom brandskydd enligt PBL. Uppdragen omfattar sakkunniguppdrag brand bl.a. i samband diverse entreprenad projekt. Uppdragen kan komma att omfatta både ombyggnads- och nybyggnadsprojekt. Närmare specificering av uppdraget kommer att anges vid avrop.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen