26137-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionssystem
Referensnummer: K 2022-5384
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan för sjukhushusövergripande infusionssystem
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av Leveransavtal av ett sjukhusövergripande Infusionssystemet.
En enhetlig maskinpark möjliggör att mindre mängd utrustning totalt sett behövs. Nyttjandegraden av utrustningen är högre än om varje enskild verksamhet skulle tillgodose sitt egna behov. Av den anledningen anser Karolinska att upphandlingen även ska täcka behovet för Huddinge och Solna, maskinparken beräknas bytas ut under2023 och 2027. En enhetlig maskinpark innebär också en ökad flexibilitet då utrustning kan flyttas mellan verksamheter vid behov, tex under pandemi.
Upphandlingen kommer att möjliggöra för att Huddinge och Solna får tillgång till nästa generations infusionssystem och att Karolinska erhåller en enhetligt maskinpark när utbytet är klart.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33194100 Utrustning för infusion, 33194110 Infusionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av Leveransavtal gällande angiven funktion ( vidare kallad MTU) och användningsområde.
Karolinska Universitetssjukhuset söker med upphandlingen efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för Verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.Antagen Leverantör kommer att vara en mycket viktig partner med ett nära samarbete i Karolinska Universitetssjukhusets vårdflöde inom upphandlat område.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Karolinska Universitetssjukhuset (Karolinska) inom Region Stockholm (RS) Organisationsnummer: 232100-0016.
Karolinska är ett av Europas största sjukhus och tillsammans med Karolinska Institutet leder vi den medicinska utvecklingen i Sverige. Sjukhuset har ca 1 340 vårdplatser, producerar ca 97 000 vårdtillfällen per år, har ca 1,6 miljoner patientbesök per år, omsätter ca 18 miljarder per år och har ca 16 000 medarbetare. För oss är sjukvård, forskning och utbildning lika viktiga delar i arbetet för att förlänga och förbättra människors liv.
Karolinska har som mål att vara ett av Europas ledande universitetssjukhus, och ställer därför också höga krav på leverantörer, varor och tjänster till sjukhuset. För att nå målen att köpa kostnadseffektiva produkter med hög prestanda är det av vikt att känna till vilka produkter som finns på marknaden, men också vilka typer av funktionslösningar våra leverantörer kan erbjuda.
För ytterligare information om Karolinska, se www.karolinska.se
Bakgrund
Karolinska har idag en enhetlig och sjukhusövergripande maskinpark avseende infusionssystem. Infusionssystemet i Huddinge har i stort uppnått sin tekniska livslängd då inga större återinvesteringar har gjorts, förutom för vissa undantag.
En enhetlig maskinpark möjliggör att mindre mängd utrustning totalt sett behövs. Nyttjandegraden av utrustningen är högre än om varje enskild verksamhet skulle tillgodose sitt egna behov. Av den anledningen anser Karolinska att upphandlingen även ska täcka behovet för Solna, maskinparken beräknas bytas ut under 2027. En enhetlig maskinpark innebär också en ökad flexibilitet då utrustning kan flyttas mellan verksamheter vid behov, tex under pandemin. Det innebär att personal som flyttas mellan verksamheter känner igen utrustningen och hur den används.
Upphandlingen kommer att möjliggöra för att Huddinge och Solna får tillgång till nästa generations infusionssystem. Och att Karolinska erhåller en enhetligt maskinpark när utbytet är klart.