261402-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal diverse utrustningar
Referensnummer: UH2020_80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Serviceavtal för diverse utrustningar enligt paket nedan. Varje paket kommer att ha eget serviceavtal.
Man kan lämna anbud på ett eller flera av paketen. Utvärdering sker separat för varje paket.
Paket 1 avser: Autoklaver med tillhörande omkring utrustningar för fungerade maskin Paket 2 avser: Gasslussar, Genomräckningsskåp, ismaskin.
Paket 3 avser: Tunneldiskmaskiner med tillhörande robotar, kabinettdiskmaskiner, flaskdiskmaskiner och spånhantering. Inkluderande tillhörande omkring utrustningar för fungerade maskiner. Avser maskiner på BMC.
Paket 4 avser: Tunneldiskmaskiner med tillhörande robotar, kabinettdiskmaskiner, flaskdiskmaskiner och spånhantering. Inkluderande tillhörande omkring utrustningar för fungerade maskiner. Avser maskiner på Rudbeck.
Paket 5 avser: Fläktmotorer till IVC reoler och burbytarstationer
Paket 6 avser: Skyddsklassbänkar, dragskåp, punktutsug, dragbänkar, ventilerade kemikalieskåp
Paket 7 avser: Mottagningsstationer, genomräckningsskåp, luftslussar
Paket 8 avser: Anestesiutrustning
Paket 9 avser: Vågar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning, 50430000 Reparation och underhåll av precisionsutrustning, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Serviceavtal för CFV utrustning kommer att indelas i paket enligt nedan. Varje paket kommer att ha eget serviceavtal.
Man får lämna anbud på ett eller flera av paketen. Utvärdering sker separat för varje paket och en leverantör antas för varje paket.