261474-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gardiner
Referensnummer: C 2022-2011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantörer som under avtalstiden kan tillgodose köparens behov av ett brett, djupt och varierat sortiment inom området. Köparen ska med stor tydlighet kunna navigera bland ett brett urval av produkter som håller hög standard avseende funktion, estetik, kvalitet och hållbarhet.
Om upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantörer som under avtalstiden kan tillgodose köparens behov av ett brett, djupt och varierat sortiment inom området. Köparen ska med stor tydlighet kunna navigera bland ett brett urval av produkter som håller hög standard avseende funktion, estetik, kvalitet och hållbarhet.
Upphandlingen innefattar gardiner, mörkläggningsgardiner, solavskärmning för inomhusbruk av olika slag (exempelvis foliedekor med avskärmande syfte, solskyddsfilm), gardinsömnad, måttagning, uppsättning, demontering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39510000 Hushållstextilier, 39515100 Gardiner, 39515110 Tyngre gardiner, 45421143 Monteringar av persienner, 45421144 Monteringar av markiser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen